Moderan, funkcionalan i ono najvažnije da se na jednom mjestu objedine sve hitne službe spašavanja za ovu regiju od dispečerskog centra, do hitnih timova, imamo sedam soba za dežurstvo. “Ovo je prvi takav centar u regiji”, objašnjava projektant Vojko Stanić.
Objedinjavanje interventnih službi na jednom mjestu, pridonijet će poboljšanju zdravstvenog standarda te sustava zaštite i spašavanja na području Primorsko-goranske županije.
Vrijednost projekta : 12 milijuna €
Od toga Zavod za hitnu medicinu PGŽ vrijedna je 8 milijuna eura, kojim će se objediniti resursi i djelovanje interventnih službi na području Primorsko goranske županije.
Završena je izgradnja helidroma i objekata za potrebe rada HGSS-a, interne prometnice i parkirališta s priključnom infrastrukturom te se očekuje provođenje tehničkog pregleda i izdavanje uporabne dozvole.
Polovinom 2026. tu će raditi više od sto ljudi.
Hrvatska je sada među zemljama koje imaju najrazvijenije sustave hitne medicinske pomoći. Naime 2024. pokrenuta je Helikopterska hitna medicinska služba, gdje zasad još samo vojne letjelice pacijente voze noću.
Realizacija kapitalnog projekta Zdravstveni centar Rujevica – Zapad financira se kreditom Hrvatske banke za obnovu i razvoj, sredstvima Europske unije, u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Zamjenik župana Braut potpisao je, u ime Primorsko-goranske županije ugovore s izvođačem radova (KOLEKTOR KOLING d.o.o., Idrija), voditeljem projekta (Kling d.o.o) i tvrtkom koja će provoditi projektantski nadzor (Studio mapa d.o.o.). Ukupni rok izvršenja ugovora iznosi 21 mjesec.
HGSS napokon dobiva svoj dom i helikoptersku bazu
HGSS Stanica Rijeka već skoro deset godina za funkcioniranje i djelovanje koristi prostor podzemnog skloništa ispod tržnice na Vežici, a kojeg ujedno i dijeli sa civilnom zaštitom. Prostor pri planiranju i gradnji nije imao za osnovnu namjenu smještaj jedne operativne službe kao što je HGSS, ali je poslužio kao privremeno rješenje za smještaj Stanice Rijeka. Obzirom da se prostor nalazi ispod zemlje prisutna je stalna vlaga koja djeluje na opremu za spašavanje dok sa plafona garaže u koju ne mogu smjestiti vozila, otpadaju komadi boje i žbuke.
Riječanin je na čelu HGSS-a jedne od najvažnije i najplemenitije volonterske udruge u Hrvatskoj one za traganje i spašavanje
Riječanin Marko Andrić nedavno je imenovan pročelnikom Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) na nacionalnoj razini. Andrić je član riječkog HGSS-a već niz godina, tijekom kojih je sudjelovao u brojnim akcijama traganja i spašavanja unesrećenih na najrazličitijim zahtjevnim terenima, od šuma i planina do špilja i vodotoka, a u zadnjih nekoliko bio je i pročelnik.
Riječki HGSS uskoro će na intervencije iz nove baze. Nema ljepšeg poklona za našu regiju ali i sve one koji se nađu ovdje.
Helikopterska hitna medicinska služba (HHMS) uskoro u Rijeci
Helikopterska hitna medicinska služba (HHMS) u RH djeluje iz četiri baze:
- Baza Rijeka: Zračna luka Rijeka (Krk)
- Baza Split: Aerodrom Brač
- Baza Zagreb: Zrakoplovno-tehnički centar (Velika Gorica)
- Baza Osijek: Zračna luka Osijek (Klisa)
Za prihvat helikoptera koji prevozi životno ugroženog pacijenta s mjesta intervencije osigurani su helidromi:
- Klinički bolnički centar Split – helidrom Firule
- Klinički bolnički centar Rijeka – helidrom Delta
- Klinička bolnica Dubrava – helidrom Dubrava
- Klinički bolnički centar Osijek – privremena operativna površina za slijetanje helikoptera u blizini bolnice.
HHMS Rijeka je u prvih 7 mjeseci rada imao 368 intervencija.
Može li novi helidrom na Rujevici zadovoljiti medicinsko pravilo “zlatnog sata” ?
Predviđeno je 15 liječnika i 15 medicinskih tehničara, odnosno medicinskih sestara po bazi za baze u kojima će HHMS biti dostupan 24 sata. Prema propozicijama natječaja, helikopteri ne smiju biti stariji od 20 godina, a moraju biti prilagođeni i letovima iznad vode.
HHMS baza Rijeka pokrivat će područje Primorsko-goranske, Istarske, Ličko-senjske i Karlovačke županije.
Helikopter HHMS-a dužan je osigurati vrijeme reakcije od pet minuta od trenutka dojave, a u noćnim uvjetima od 15 minuta. U slučaju prekoračenja tog vremena, plaćat će ugovornu kaznu u iznosu od 100 eura po započetoj minuti kašnjenja, najviše do iznosa od 1.000 eura po intervenciji.
Unutar takozvanog zlatnog sata kod moždanog udara, srčanog infarkta i politraume povećavaju se šanse za preživljavanje za od 30 do 50 posto, a to bi sada, uz vozila i brodice, trebalo biti pokriveno i helikopterima.
Helidromi Rijeka (Delta) i Split (Friule) usporedba
Nadajmo se da će Rijeka brzo maknut ruglo helidrom s Delte i da će se baza HHMS-a s Krka brzo preselit u Rijeku. Grad Rijeka stvarno ima biserne ideje i sam sebi puca u nogu ovakvim naslovima. Za njih je Delta odlična ideja.
Helidrom Firule vrijedan 855 000 € je izgradila država.
KBC Sušak
Praznog prostora iznad KBC Sušak ima više nego dovoljno dok ga neki investitori ne preotmu. Pa čak ima i ucrtane obrise starog helidroma. Ostaje potpuno nejasno zbog čega se nije išlo u njegovu izgradnju.