800. godine prije Krista pretpostavlja se da je izgrađen nasip prethistorijske gradine Solin kod Rijeke
6. stoljeće prije Krista Grčki geograf Pseudoskilak iz Karijande u svom putopisnom djelu “Periplus” spominje liburnski grad Idassu uz more. Neki autori (A. Mayer) smatraju da je Idassa zapravo staro ime za Tarsat. Ako je to istina bilo bi to prvo spominjanje grada na obali mora uz Rječinu, kojeg danas znamo kao Rijeka
35-33. prije Krista Rimski car Oktavijan pokorio je područje oko Tarsatike
1. stoljeće. Rimski polihistor Plinije Stariji u Prirodopisu potvrđuje postojanje grada Tarsatike, koja je u to vrijeme vjerojatno već bila predrimsko gradinsko naselje. Plinije naziva Tarsatiku oppidum, što je uobičajeni naziv za utvrđeni grad. A. Degrassi pretpostavlja da se rimski grad o kojem govori Plinije nalazio na obali Rječine, na križanju cesta iz Pule i Trsta i prema Senju, a da se u srednjem vijeku »vratio« na brdo današnjeg Trsata, gdje je trsatska gradina postojala još u pretpovijesno doba.
167. prije Krista za vrijeme vladavine Marka Aurelija prodiru na područje Panonije germanski narodi, te Aurelije organizira obranu na liniji od Recije, Norika, Panonije i Dalmacije do Tersatice. Mir je sklopljen 175 godine. Od tada obrana talije stalna je preokupacija Rima. Organizira se obrambeni pojas “Clausurae Alpium Iuliarium” (Zatvarač Julijskih Alpi), od kojih je jedan počimljao na Tersatici (Liburnijski Limes) i kao obrambeni zid kretao od grada preko Kalvarije na Grobničko polje. Možda iz tog vremena potječe osmatračnica na Trsatu, na čijem če mjestu kasnije biti podignuta najviša kula kaštela.
ll. stoljeće druga polovica, antička rimska Tarsatica je pokrivala područje današnjeg Starog grada. Procvat mjesta bio je vezan za trgovinu i cestu koja je iz Panonije preko Senja vodila do Trsta, odnosno Akvileje. Plinijeva Tarsatica bila je nerimska gradska općina bez privilegija, uz obavezu plaćanja poreza kao i mnoštvo sličnih općina Rimskog carstva (civitates stipendiariae). U drugoj polovici II stoljeća Tarsatica je vjerovatno postala Municipium Latinum i imala je Magistrate i Senat.
lll. st. Peuntingerova kart (Tabula peuntigeriana) je nastala na temelju Kastorijeve karte iz lll. stoljeća koja donosi opis puta iz Akvileje do Albanije s udaljenošću u miljama:-PolaVl – Portus Flanaticus (Plomin) Vlll – Arsia Flumen Xll – Alvona (Labin) XX – Tarsatica XX – Ad Turres XX – Senia …
4. stoljeće. U strahu od barbarskih neprijateljskih četa na potezu od Tarsatike do Prezida dovršen je fortifikacijski obrambeni sustav tzv. Liburnijskog limesa. Tada je vjerojatno sagrađen i kasnoantički luk, danas u središtu Staroga grada (tzv. Arco romano, Rimski luk) koji je po svemu sudeći stajao na ulazu u vojno zapovjedništvo (pretorij).
452. Hunski vojskovođa Atila razorio je Akvileju tijekom najezde na Italiju. Povjesničari Giovanni iz Venecije te Turócz i Bonfinio iz Ugarske pripovijedaju da je u tim okršajima spaljen i grad Tarsatika.
799. godine kada Hrvati ratuju protiv Franaka, markgrof Erich, miljenik Karla Velikog, pogiba na obroncima Trsata . Kroničar Einhard to mjesto naziva Tharsatica, Liburniae Civitas, a u životopisu Karla Velikog kaže da je Erich poginuo “in Liburnia, iuxta Tharsaticam maritimam civitatem”. Franci su u znak odmazde porušili Tarsatiku
XIII. st. – na ruševinama stare Tarsatice gradi se novo naselje REKA (RIKA), SV. VIDA (Sveti Vid na Rječini, Flumen, St. Veit and Pflaum). Grad ima gradska vrata, ulice i trgove i trgovine, grade se kule
Oko 1116. Dolazi do pomicanja granice između Njemačke i Hrvatske od lominskoga zaljeva na Rječinu, napuštanja drevne Tarsatike i gradnje utvrde Trsat.
1139. (?) Akvilejski ptrijarhat je Rijeku, zajedno sa kaštelima Kastav, Mošćenice i Veprinac dao svojim vazalima, obitelji Devinski
1212. postoji legenda prema kojoj je sveti Franjo, u blizini Tarsatice, doživio brodolom na svom putu prema Siriji, spasio se i prenoćio na trsatskoj ravnici i tada dobio objavu o dolasku svetinje koju će na tom mjestu čuvati njegovi duhovni sljedbenici, Franjevci
1281. Prvi put se u dokumentima spominje Reka Svetoga Vida o kojoj piše mletačko Veliko vijeće, gdje kažu da su za njih riječani neprijatelji (cum habemus illos de Flumine pro inimicis). U mletačkim, a i drugim, latinski pisanim izvorima, Rijeka se naziva još Flumen sancti Viti ili kraće Flumen. Slavensko pak stanovništvo služi se imenom Rika ili Reka.
1288. u Vinodolskom Zakonu se spominje Tersat, kao oznaka za mjesto na brdu koje je sačuvalo staro ime uništenog grada
1291. 10. Svibnja, Tokom noći na ravnici pored crkve Svetog Jurja, ukazala se prema legendi, Sveta kučica, ona u kojoj je arhahđeo Gabrijel navjestio Bogorodici rođenje Krista. Tadašnji gospodar Trsata Nikola Frankopan poslao je sa župnikom Aleksandrom izaslanstvo svećenika u Svetu zemlju da potvrde istinitost čuda. Kućica je ostala na Trsatu do 10. Prosinca 1294, kada su je anđeli prenjeli u Loretto kraj Ancone.
1291. Istru, kvarnersko područje i Rijeku opustošila je kuga. Čini se da je upravo tada, na rimskim temeljima u srcu Staroga grada, podignuta zavjetna crkva posvećena sv. Fabijanu i Sebastijanu.
1296. Prema tradiciji započinje osobita pobožnost, kult čudotvornoga Raspela sv. Vida u Rijeci.
1315. Hugon II. Devinski, gospodar grada, osnovao je u Rijeci augustinski samostan uz kojega se gradi i Crkva Sv. Jeronima. F. Hauptmann piše kasnije u svome povjesničarskom radu:
„Makar je samostan augustinaca sa crkvom sv. Jeronima (kasniji municipij) osnovan, kako se čini, već 1315. godine, ipak se oko njega još u kasnija vremena nalazi dosta nenaseljena teritorija, koji se vuče uz brijeg prema zamku“.
1336. Devinci gube Rijeku od Krčkog kneza Bartola koji je u Istri ratovao protiv patrijarha na strani Mlečana
1362 ili 1367. Papa Urban V. Poklonio Trsatu Ikonu Bogorodice za koju se vjeruje da je čudotvorna. Navodno ju je naslikao sveti Luka.
1336. – 1365. Rijeke je pod vlašću krčkih knezova, kasnije Frankopana.
1365. 1. travnja. Krčki knezovi Stjepan I. i Anž V. vratili su Hugonu VI. Devinskome i njegovoj braći Vilimu i Jurju Rijeku, koja im je bila dana.
1390. ili 1391 Hugon IV. Devinski umire bez nasljednika, a feudi Rijeke, Kastva, Mošćenica i Veprinca pripali Rambertu Walseeu (Waldsee).
Preuzimajući posjed na temelju oporuke djeda po majčinoj strani Hugona VI. Devinskog. Negdje između 1390. i 1405. Rambert Walsee dao je sastaviti popis svih devinskih imanja, posjeda i prava (Urbar Kvarnerskog feuda).
1418. Rambert II Walsee postaje definitivni gospodar Rijeke. Tom je prilikom potvrdio zakladu svog djeda Hugona VI. Augustinskom samostanu u riječkoj “zemlji svetog Vida”
1414. Rambert Walsee ponudio je Veneciji prodaju Rijeke i još nekog kaštela.