Srbi su najbrojnija nacionalna etnička manjina u Rijeci. No stvarno stanje je daleko od točne, jer ih je na popisu kao i Bošnjaka barem 2 puta više, ako ne i više.
Primjer je općina Viškovo uz Rijeku za koju se vežu razni stereotipi zbog doseljenika, poput “Viškovo Bosna u malom“. Na popisu stanovništva iz 2021. od 16 084 žitelja, samo se mizernih 348 stanovnika izjasnilo kao Bošnjaci. Više ima Srba 787 no i dalje su te brojke zanemarive. Slične su brojke i po vjerskom pitanju. No realno stanje je daleko od popisa stanovništva. Isto vrijedi i za Grad Rijeku. Teško da Hrvata u Rijeci ima ogromnih 85 %.
Rijeka je po broju Srba na 3 mjestu u Hrvatskoj (popis stanovništva 2021. ).
Srbi su najbrojnija manjina ne samo u Rijeci nego i u Trstu gdje ih danas oko 8500. Srpska škola Jovan Miletić počela je tamo s radom 1782. godine. A pravoslavni hram u centru Trst na trgu Ponte Ros dignuli su 1751. godine. U Rijeci 16 bogatih srpskih obitelji, zajednica tzv. “Sarajlija”, doseljavaju u Rijeku 1768. godine i 1790. podižu srpsku pravoslavnu crkvu u centru Rijeke.
Najbrojniji narod u Rijeci su Hrvati, pa Srbi, Bošnjaci, Talijani , Slovenci, Albanci, Romi, Crnogorci, Makedonci, Mađari i ostali. Etnička ili nacionalna manjina, skupina stanovnika jedne države koja se po svojoj etničkoj pripadnosti razlikuje od većine stanovništva te države.
U pravilu nacionalne manjine obogaćuju neku sredinu no kad je u pitanju Rijeka, to se nije pokazalo od neke prednosti i koristi kad je u pitanju riječki identitet. Istina nešto je manja nacionalna netrepeljivost koja se šalje van. No obrasci, ponašanja je isti kao u ostatku Hrvatske kad su u pitanju pederi, izbjeglice, Romi jednaka je mržnja. Istina doseljenici izgradili su Rijeku. U brodogradilištu 3 .maj gotovo da nije bilo “domaćih”. Sve najteže poslove radili su upravo oni.
Rijeka je danas jedina “multietnička” sredina na Jadranu koja zaostaje baš u svim područjima. Nažalost, ne vide se pomaci jer svaka etnička skupina je zatvorena u sebe i gleda samo sebe. Upravo ta pasivnost je kobna.
Po pitanju riječkog identiteta, stanje je još gore. Prosječni Meho ili Savo ne smatra bitnim riječkim identitet i kao takvog neće ga prihvatiti jer radije će prihvatiti svoj nacionalni predznak. Unutar hrvatske etničke zajednice, još su pogubnije stvari, kad ih podijelimo na ostale regije. Znamo ponašanje Dalmatinaca u našem gradu a i ostalim sredinama poput Zagreba koji ima sličan problem.
Za takvo stanje u Rijeci kriv je SDP jer ne promovira lokalni izričaj, povijest i kulturu. U 30 godina vladanja nema niti jedan lokalpatriotski projekt. Svi projekti od riječke trobojnice, dvoglavog orla do Zanelle su projekti LZR-a koja je zauzvrat dobila nogom u guzicu iz gradskog vijeća od vlastitih “Riječana”. Dovoljno je vidjeti lansirnu rampu za torpedo, kojom umjesto da se ponosimo pustila da od nebrige propadne u more. Rampe koja je izgrađena još 1870-ih godina, modernizirana je, ova u današnjem obliku izgrađena je 1930. iz koje je prvi torpedo na svijetu izašao.