Neki hrvatski gradovi imaju više birača nego stanovnika.
NEUSKLAĐENI POPIS BIRAČA -I to je moguće. Kako grad koji ima 107 964 stanovnika, ima 105 231 registriranih birača ???
Prema popisu stanovništva iz 2021., Grad Rijeka je imao 107 964 stanovnika. Dok je po starosti u kategoriji od 0 do 19 godina zabilježeno 16 703 osoba, možemo reći maloljetnih osoba koje nemaju pravo glasa. (4.236 osoba je u rangu od 15-19)
Broj birača na biračkim mjestima na području Grada Rijeke na lokalnim izborima 2021. je objavljeno 105 231.
Iz toga proizlazi da Socijalistička demokratska stranka Rijeka, koja drma gradom preko 30 godina, drži gradsku vlast i upravlja našim sudbinama s tek 10,32 % glasova.
Grad Rijeka bi trebao imat oko 91 261 građana s pravom glasa a ne 105 231. Sve to utječe na metodologiju izračuna i broj saborskih ili vijećničkih mjesta. Pa se s pravom pitamo kako lokalni izbori u Rijeci ili bilo kojem drugom hrvatskom gradu mogu biti REGULARNI ?
Prebivalište ili boravište
Prebivalište je mjesto i adresa u Republici Hrvatskoj na kojoj se osoba trajno nastanila radi ostvarivanja svojih prava i obveza vezanih uz životne interese . Boravište je mjesto i adresa u Republici Hrvatskoj gdje privremeno boravite, ali se na toj adresi niste trajno nastanili. Prebivalište i boravište prijavljuje se policijskoj upravi/policijskoj postaji.
Mala sela puna nebodera
U manjim mjestima to je mnogo izraženije i vidljivije.
Neka mjesta poput Vrgovca imaju više birača nego stanovnika. Izmišljeni stanovnici koje ne postoje. O tome govori stranica na Wikipediji pod nazivom Kontroverze oko popisa birača u Hrvatskoj . Gdje spominju i 900 000 birača kojim tamo nije mjesto, odnosno nemaju biračko pravo.
“Javna je tajna da se biračkim popisima manipulira već gotovo dva desetljeća, a sve kako bi se osigurala prevlast točno određene političke grupacije na izborima”, tvrdi Rakar. Ističe da je ovo manipuliranje osobito izraženo na lokalnim izborima kada prevagu može odnijeti i stotinjak glasova i kada Hrvatska obično postaje zemlja s većim brojem glasača od stanovnika.
Neobičan slučaj zabilježen je i u Podprologu, također graničnom mjestu prema Hercegovini. Na adresi Podprolog 0 prijavljena su 332 birača. Inače, u cijelom je mjestu prijavljen 401 birač, pa ispada da njih skoro 83 % prebiva na istoj adresi. Osim te adrese, sumnjiva je i adresa Podprolog 999, na kojoj je prijavljeno 16 birača. Na preostalih 29 adresa prijavljena su 53 birača.
Dojam je kako PU nije previše sumnjala ni obavila dovoljno provjera. U suprotnom, birački popisi, dostupni i na internetu, ne bi bili neažurni i sugerirali da su “mala sela puna nebodera koji bi jedino mogli opravdavati brojne birače”. Predsjednik Izbornog povjerenstva općine Konavle Frano Herendija, zbunjen podacima o biračima, samo je rekao da “Povjerenstvo nema ingerencije za biračke popise jer je to posao Državne uprave”, dok je načelnik Odjela upravnih i inspekcijskih poslova dubrovačke PU Siniša Bačić bio određeniji: “Sve je najbolje objasniti na primjeru “adresa-rekordera” Vid 0 i Prud 0 gdje nije riječ o 281, nego samo o 91 biraču, a i tada samo o onim prijavljenim prije rata. Uvidom u osobne podatke utvrdio sam da većina nema osobnu iskaznicu ni pravo glasovati. Na Prud 0 nema 140, nego 37 prijavljenih. Na adrese s kućnim brojem 0 više ne primamo prijave, jer je to ostatak bivših vremena. Dio tih građana živi vani te za dobivanje osobnih dokumenata moraju donijeti nove potvrde iz katastra”.
DOBILI SMO ODGOVOR GONG-A
Poštovani LOKALPATRIOTI RIJEKA,
viša projektna koordinatorica
E: josipa@gong.hr
T: +385 (0) 1 4825 444
W: http://gong.hr/hr/