Ubojstvo Nenada Vižina u mnogome je utjecalo na odrastanje jedne, pa i više generacija i izrast će u riječki bunt.
Na Kontu bježeći pred milicijom Nenad Vižin pobjegao je na kat, sakrio se u sobu. Milicija je upala unutra i tukla ga, bježeći na hodnik misteriozno je “skočio” kroz zatvoreni prozor.
Nenad Vižin rođen je 1956. godine u Rijeci. Završio je Pomorsku školu u Bakru, a iako je počeo studirati, nikada nije dogurao do diplome. Posljednjeg riječkog hipija, bezazlenog “frika” koji se Kontom, popularnim okupljalištem riječke mladeži, šetao bos, znali su gotovo svi u gradu i nikome nije smetao, osim tadašnjim komunističkim institucijama, u čiji se kalup uzornog omladinca takva osoba nije mogla nikako uklopiti, pa im je uvijek bio na piku, uvijek na meti neke vrste represije Mršavi individualac s dugom kosom i hipijevskom odjećom u doba punka i novog vala već je bio anakrona pojava.
Dogodilo se na današnji dan:
03.06.1981. Riječki hipi Nenad Vižin bježeći pred milicijom nastradao je u dvorištu hotela Kontinental. Preminuo je tri dana kasnije u bolnici od zadobivenih ozljeda, od pada s 2 kata kroz zatvoreni prozor . Sprovod je postao neka vrsta tihog bunta mladih u Rijeci.
2009. produkcija filma Fade in postavila je spomen pločicu u dvorište gdje je pao Neno. Citat na ploči je iz njegovih dnevnika.
Ekskluzivno imamo i skenove dokumenata presude sa suda. Misteriozna je i njegova smrt u bolnici.
Ekskluzivno dokumenti sa suda
Prema dostupnim informacijama 4 milicajaca nasrnuli su na jednog mladića.
Maletić Savo
Stjepanović Savo
Ivaniš Đuro
Pjetlović Jovo
-svi milicioneri OSUP Rijeka oslobođeni su krivnje.
Na dan pokopa organizirana je protestna povorka, časopis Val objavljuje naslovnicu kojom se implicira krivnja milicajaca, potpisuje se peticija kojom se traži istraga. O Vižinu se pišu i pjesme – Let 3 mu posvećuje “Bosu nogu”, Atomsko sklonište “Mrtvu rijeku”, Mrtvi kanal nikad objavljenu “Čovjek nije ptica”. Sistem je reagirao represijom. Uslijedila su ispitivanja, prijetnje izbacivanjem s fakulteta i prokazivanja. U želji da si ne ugroze karijeru, mnogi su odustali i prepustili slučaj zaboravu.
2012. snimljen je dokumentarac “Bosonoga ” redateljice Morane Komljenović koji se bavi upravo ovom temom nasilne smrti mladića i straha kao integralni dio političkih sustava, kao i jedinstvenu umjetničku pobunu do koje je došlo u Rijeci 1980-ih kao reakcije na strah i bespomoćnost.