DAN GRADA RIJEKE – Rijeka je u subotu 15.6. slavila svog sveca i zaštitnika sv. Vida.
Proslava Sv. Vida bila je oduvijek za Rijeku bio najznačajniji blagdan poput Božića i Uskrsa. Još u XV. stoljeću, 15. lipnja Dan Sv. Vida slavio se na zaseban način. Procesija se kretala od crkve Uznesenja Marijina (Duomo) do crkve Sv. Vida. Prema povjesničaru Silvinu Giganteu, taj običaj ima korijenje u XV. stoljeću i seže u još davnija vremena. U svetkovinama gradskog patrona sudjelovali su svi – od klera i gradskog političkog vrha do običnog puka.

Još jedna akvizicija naše povijesti. Dovučena iz Parme (Ita.) u naš grad. Riječka trobojnica i vjersko štovanje kulta svetog Vida. Riječ je o zanimljivoj i zabavnoj razglednici iz doba Astro-Ugarske .
14.06.1907. dan prije blagdana sv.Vida, zaštitnika Rijeke.
Odnosno noćna proslava, nešto kao danas dani svetog Vida u kojem se organizirala i noćna tombola. Što sugerira i sam naziv razglednice “Sjećanje na noć svetog Vida”.
1914. procesije slavlja. Ilustrovani list prve su hrvatske ilustrirane novine koje sustavno objavljuju fotoreportaže. Novine su izlazile subotom, na 24 stranice, od 3. siječnja 1914. do 28. prosinca 1918., kada mijenjaju naslov u Osvit.
Rijeka/Fiume u svečanom ruhom, ukrašen stotinama velikim riječkim trobojnicama kad bi držao do nekog događaja.
Tako je bilo nekad. Kako je danas ?
Prošli smo korzo 15.6. osim štakora o kojem smo pisali ovdje i par obješenih zastava na Sv.Vida nismo dobili dojam da taj dan Riječani nešto slave. Bio je i kao i svaki običan dan u životu Riječana.
Nevjerojatno ali većina Riječana još brka Dan grada Rijeke s oslobođenjem a većina ih niti ne zna kad je proslava Dana grada Rijeke i blagdan zaštitnika sv. Vida. Pogledajte kako izgleda slavlje u Splitu. Cijeli grad i regija žive za taj događaj, kad se sav puk sjati na rivu. Ni ova objava neće previše pomoć da njezini stanovnici više iskazuju ljubav prema svojem gradu pa makar to bilo i jednom godišnje. Otkad je LZR izletila iz Gradskog vijeća, Korzo se 3 godine nije ukrasilo riječkim svečanim zastavama i odnos prema riječkom identitetu vratio se na staro.
Malo smo prošli objave vodećih portala preko FB-a. Da li su uputili jasnu čestitku svojem gradu i svecu. Novi list ništa, Fiuman je znao, no ove godine ništa, Riportal može se reći da je, najstariji riječki portal Rijeka danas je oduvijek pratio i izrazito je riječki kakav i treba biti, Torpedo je, Kvarnerski nije. Moramo pohvaliti Otok Krk koji nam je čestitao blagdan kako treba. Inače i tamo se štuje sveti Vid.
Otok Krk : Danas je sveti Vid. Na otoku Krku se slavi u Sv. Vidu Dobrinjskom i Sv. Vidu Miholjice.
Riječankama i Riječanima čestitamo Dan Grada, a imenjakinjama i imenjacima današnjeg sveca imendan! A autor je na osobnom profilu uputio još ljepšu čestitku.
Od riječkih portala izdvojili bi jedino KanalRi koji je najbolje čestitao. Doduše u prvotnoj objavi spomenuli su samo Dan svetog Vida da bi kasnije ispravili i dodali Dan grada.Što je pokazatelj da se Riječani još muče artikulirat kad je Dan grada, kako i ne bi kad ni njihov gradonačelnik Filipović nije preko društvenih mreža uputio čestitku za razliku od splitskog Ivice Puljka koji je napisao “Na dobro vam došla Sudamja!” .
Grad Rijeka nije ukrasio grad svečanim riječkim trobojnicama
15.06.2024. Grad Rijeka nije ukrasio grad svečanim riječkim trobojnicama.
Dolaskom Marka Filipovića, grad još manje drži do svojih simbola. Grad Rijeka dobio je 2020. svoju svečanu zastavu, povijesnu karmin-zlatno-plavu trobojnicu i tad je grad bio ukrašen svečanim zastavama. Godinu poslije još jednom su bile izvješene u povodu Dana grada da bi dolaskom Filipovića već iduće godine ta praksa bila potpuna ukinuta a zastava na stendarcu na Trgu Riječke rezolucije gdje bi morala zakonski biti bila više pokidana i gotovo preko one svari stavljena.
Ovako u Splitu slave svoj Dan grada na koji su izrazito ponosni. Mnoštvo je poznatih osoba a bilo je čak i Riječana.
15.06. 2024. Dan grada Splita i blagdan njegova nebeskog zaštitnika svetog Duje. Splićanima je podijeljeno 5000 porcija janjetine s bižima (graškom). Rijeka je podijelila 2000 porcija rižota s lignjama (sigurno ne domaćih)
Grad Rijeka odnosno gradska uprava je odraz samog stanovništva. Tako je na svim poljima riječkog pasivnog identiteta. 1945. štovanje svetog Vida bilo je dislocirano u komunizmu jer je vjera proglašena opijumom naroda a takav odnos većina Riječana imaju i danas ne samo prema vjeri nego i prema riječkim simbolima. Dvoglavog orla, stari grb Grada Rijeke komunisti su skinuli s gradskog tornja i nisu ga više nikad vratili kao i gradsku zastavu riječku trobojnicu. Novopridošlo stanovništvo da je i htjelo nije se moglo vezat uz identitet i povijest grada. Donijeli su svoju kulturu, svoje običaje a neki su se pretvorili i u mrzitelje grada pa nije ni slučajno da je tada baš počelo rušenje starog riječkog grada. Dovoljno je zavirit u gradonačelnikov ured sadašnjeg i prošlog.
Umjesto riječkih simbola lik Josipa Broza Tita. Gradska vlast SDP nikad nije voljela riječke simbole, povijest, identitet. Borbu za riječki identitet radio je 90-tih RIDS da bi to zadnja 2 desetljeća jedino radila Lista za Rijeku gurajući svoje amandmane i čekajući svoju priliku u opoziciji. No Riječani su joj pokazali gdje joj je mjesto, davši glasove radije novo nastalim strankama iz Zagreba nego našoj lokalnoj. Neshvatljivo.
Ako je vladajuća stranka morala dignut ruke učinila je to zbog ostanka na vlasti ili ucjene LZR-a, da bi oni dobili Titov brod Galeb koji je postao velika financijska omča proračunu Grada Rijeke.
Che Guevara simbol u stranačkim prostorijama riječkog SDP-a.
Sve dok se fotografija Che Guevare i bista Tita vise u gradonačelnikovom uredu ili njegovim stranačkim prostorijama, riječkim gradskim simbolima i identitetu se ne piše dobro.
Marko Filipović veliki ljubitelj djela Josipa Broza Tita, na putu za Kumrovec.
Davne 2019. pred EPK 2020 . napisani su na portalu, najvažniji riječki datumi, spomendani, tko želi naučit, NAUČIT će, tko neće, neće.
RIJEČKI SPOMENDANI Najznačajniji riječki datumi i obljetnice
MIJEŠANJE DANA GRADA i ROĐENDANA
15.6. je Dan grada Rijeke ali nije rođendan grada već se slavi njegov povijesni i najdugovječniji zaštitnik.
Bizarne odluke i niska razina lokalpatriotizma te nepoznavanje svoje povijesti.
Možda većinu Riječana ne zanima vjera. No bilo kako bilo zaborav svetaca Rijeka /Fiume već je doživjela jednom. Manje je znano da je zaštitnikom grada bio proglašen i sv. Franjo Ksaverski nakon što se Rijeka 1701. godine uspješno obranila od napada Francuza tijekom Rata za španjolsko nasljedstvo. Vratimo se još nekoliko stoljeća unazad. U 7.st. postaje Tarsatica glavnim gradom Liburnije jer je Ravenski anonim (VII.st.) naziva prema izvorima iz gotskog doba Liburnia Tersaticensi. Možda bi trebalo mijenjati Dan grada. No to bi onda trebali odrediti povjesničari i ljubitelji Rijeke zajednički odabrati a nikako političari pogotovo oni ideološki obojani.
Naime 19.04.1993. na sam dan sjednice Gradskoga vijeća smatra se danom osnutka Grada Rijeke kao jedinice lokalne samouprave. Grad kojeg je vodio Obersnel tada, ga je čak i prvi put proslavio 2018., naišavši na zasluženi podsmijeh komentatora RD-a jer koji mentalni sklop moraš biti da ideš svoj grad i sebe ponižavat slaveći ukidanje općine Rijeka, i uz to grada kojeg je u međuvremenu u demografskom slomu, napustilo 50 tisuća stanovnika.
Donošenjem Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj, politički ukinuta općina Rijeka (htjeli su i Sušak odvojiti), a umjesto nje su nastali su gradovi Rijeka, Kastav, Bakar i Kraljevica te općine Viškovo, Kostrena, Čavle, Jelenje i Klana.
Gradu Rijeci ukinut je pod Linićem i originalni riječki grb pa sad Riječani imaju osakaćenu verziju i zastavu, koju će biti teško vratiti.
Grad ne brine dovoljno o stvarima koje govore o povijesti, kulturi i tradiciji. No to ne znači da svi stanovnici tog grada, moramo biti takvi, ima ih i poput nas koji ga vole pa makar bili u manjini kao naša zajednica. Nadalje kao i svih ovih 15 godina svjesni smo mana grada jer ima podrugljivih komentara, vidi one lokalpatriote zatucani su Rijekom. Svakako ćemo više pozitive probati istaknuti kao portal no s vremena na vrijeme treba malo presjeći, kad kola krenu nizbrdo. Grad čine ljudi! I kritika, zna bit ljubav prema našem gradu, jer ga želimo učinit boljim. No, treba znat i dobre stvari pohvalit, jer u vrtlogu negativizma i pasivizma, teško je naći motivaciju.
Zato ako voliš, poštuješ i cijeniš grad Rijeku kao i njezinu, kulturu, tradiciju i povijest neovisno gdje si rođen i gdje se trenutno nalaziš, pridruži nam se. Da bi nam grad bio još bolje, ugodnije i ljepše mjesto, moramo se svi potruditi oko našeg grada.