Karolina Belinić, riječka heroina ! Portret Karoline Belinich čuva se u PPMHP.
Jeste li čuli priču o Karolini Riječkoj?
Ako niste, na pravom ste mjestu jer ovdje će biti najzanimljivi podaci, koje smo istraživali na našem forumu. Rijeka je po mnogočemu specifičan grad pa je tako specifična i njena povijest s kojom se malo koji drugi grad može usporediti. Njezina povijesna uloga počinje 1813. godine, kad je u doba Napoleonskih ratova spasila grad od razaranja. Naime, engleski brodovi spremali su se bombardirati Rijeku, ali Karolina Riječka otišla je na admiralski brod i upustila se u pregovore s engleskim admiralom koristeći se svojim ženskim šarmom. Na taj je način zauvijek spasila grad od bombardiranja i dobila nezamijenjivu ulogu u bogatoj riječkoj povijesti.
Karolina Belinić (Carola Ludovica) je nakon toga postala svojevrsna lokalna legenda, a mnogo godina kasnije je inspirirala umjetnička djela. O Karolini riječkoj snimljen je i film u Beogradu, Srbiji. Godine 1961. je u tadašnjoj Jugoslaviji snimljen film Karolina Riječka u kome je naslovni lik tumačila britanska glumica Anne Aubrey, po njoj je stvoren i popularni istoimeni mjuzikl.
Carola Ludovica (Karolina Belinić)
Carola Ludovica (Karolina Belinić) rođena je 21. 04.1791. i bila je iz ugledne građanske obitelji Kranjec (Kraniecz).
Karolinin otac Francesco Kranjec (1745.–1823.), podrijetlom iz Voloskog, bio je udovac koji se oženio mladom Bečankom Anom Marijom Stolz, Karolininom majkom. Kao iskusan moreplovac i trgovac obogatio se i postao cijenjen i ugledan riječki građanin, a od 1797. do 1806. obnaša i dužnost britanskog vicekonzula za Ugarsko primorje. Karolina je bila udana za Andriju Belinića, kapetana gradske garde, s kojim je imala četvero djece. Za svoj pothvat zaustavljanja napada engleske flote 3. srpnja 1813. Karolina je tek 1829. uspjela dobiti priznanje od kapetanskog vijeća Rijeke, a njezin je suprug primljen među riječke patricije zbog zasluga u sprečavanju sukoba britanske vojske i riječkih građana.
POPULARIZACIJA RIJEČKE KAROLINE
Priča o Karolini zalužuje, bolje mjesto u kolektivnoj svijesti Riječana pa će i ovaj članak prvi takve vrste bolje doprinijeti vrednovanju naše povijesti, pogotovo za sve naše lokalpatriote koji su voljni naučiti nešto. Pa evo što je sve do sad učinjeno. Fotografija : Kružna ulica (Palach).
Odmah moramo reći. Portret Karoline Belinich čuva se u PPMHP, odnosno u Guvernerovoj, što je nedopustivo. Novi gradski muzej dostojan Grada Rijeke otvoren je 2020 .u Palači šećerane pa stoga bez razmišljanja , mora i biti tamo na jednom mjestu, kolektivne riječke/fiumanske memorije.
O Karolini riječkoj snimljen je i film u Beogradu, Srbiji. Zašto ?
Zato što su tada drugi više cijenili naše nego mi sami. Gervais, je da podsjetimo, za vrijeme Drugog svjetskog rata živio i radio u Beogradu. No nije režirao ovaj film.
I njegova predstava” Karolina Riječka” se ondje sa velikim uspjehom prikazivala… Drago Gervais bio je prvi koji je pokrenuo oživljavanje Karoline iz riječke povijesti i postavio čvrste temelje.
Drago Gervais u komediji , oživio je Karolinu Riječku , 1952. u Narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca.
18.04.1904. U Opatiji rođen pjesnik, prozaist i dramski pisac Drago Gervais. Radio je kao dramaturg Narodnog kazališta u Rijeci, jer se osim poezijom bavio i kazalištem. Pisao je komedije, od kojih se najuspjelijom smatra upravo “Karolina Riječka”. Kao riječki intendant, nakon Drugog svjetskog rata ostaje na tom položaju sve do svoje nenadane i tragične smrti, 1. srpnja 1957. godine, u Sežani.
Godine 1961. je u tadašnjoj Jugoslaviji snimljen film Karolina Riječka u kome je naslovni lik tumačila britanska glumica Anne Aubrey, a nešto kasnije je stvoren i popularni istoimeni mjuzikl.
Najkontroverznija od svih »Karolina riječkih« u Rijeci je premijerno izvedena u ondašnjem Kinu »Partizan«, alias »Teatro Fenice«, 8. travnja 1961. godine. Bila je to filmska verzija u režiji Vladimira Pogačića, rođenog Karlovčanina, zauvijek upamćenog po nekoliko sjajnih filmova, ekranizacija naših klasika Vojnovića i Andrića, ali i filmova drugih suvremenih sadržaja, od kojih je nagledaniji bio sjajni omnibus »Subotom uveče«(1957.), u kojem je u priči »Doktor« briljirao beogradski glumac, a rođeni Riječanin Milan Srdoč. Pogačić je prije nekoliko godina umro u Beogradu, gdje je mirovinu dočekao kao prvi čovjek Jugoslavenske kinoteke. Još 11. ožujka 1961.godine »Novi list« je najavio da će Pogačićeva »Karolina riječka« biti premijerno prikazana najprije u Rijeci jer je Riječko kinematografsko poduzeće to ugovorilo s beogradskim »Avala filmom«, koji je taj film snimio u koprodukciji s londonskom filmskom kompanijom »Wardwick«. Filmska je Karolina riječka bila engleska glumica Ann Auberey, uz još nekoliko engleskih glumaca igrali su i domaći glumci Nikola Popović, Antun Nalis i veteran Tito Strozzi, a glazbu je skladao Bojan Adamič.
Za filmsku je premijeru »Karoline riječke« u Rijeci vladalo veliko zanimanje.
Zanimljivi detalji o filmu. Piran glumi Rijeku.
Mala filmska greška. U pozadini j zastava Rijeke , riječka trobojnica. No tada Fiume , Rijeka nije imala gradsku zastavu. 🙂
2003. Severina Vučković u mjuziklu ‘Karolina Riječka’ bila je najpopularnija predstava.
Dio javnosti (glumci i redatelji) bili su protiv odluke Mani Gotovac da se Severini dodjeli glavna uloga u predstavi Karolina Riječka. Unatoč njihovom protivljenju, predstava je postala hit i prodavala se danima unaprijed. Predstavu u HNK Ivana pl. Zajca bila je pod palicom Larrya Zappia.
“Rijeka mi je otvorila svoja njedra 2003. godine, kada sam iz HNK Ivana pl. Zajca, od tadašnje intendantice Mani Gotovac, dobila poziv da glumim glavnu ulogu u predstavi ‘Karolina Riječka’. Ta predstava je tada bila najposjećenija predstava, s najvećim brojem odigranih predstava, njih skoro 60 u jednoj godini.” Izjavila je Severina prilikom gostovanja u Rijeci, u Dvorani Mladosti , 2024.
Sve o svemu o Karolini Riječkoj snimali su se filmovi, radile predstave po njoj je i nazvan gat u centru Rijeke, sasvim je sigurno da nas u budućnosti očekuju nove stvari, jer “Karolina Riječka” je odlična riječka priča.