Ovako izgleda odnos gradonačelnika i riječke vlasti prema najstarijem riječkom antičkom spomeniku. Arco Romano ili samo Stara vrata od 2019. stoje ovako zaboravljena u skeli i prekrivena. Da se nitko nije zapitao od njih, zašto su zaboravljena ?
Ovo je ujedno odnos i poštovanje prema riječkom identitetu, povijesti i tradiciji.
Arco Romano je nekoć bio ponos i dika Fiumana /Riječana i jedan od najčešćih motiva na starim riječkim razglednicama ali i obaveznog posjeta turista tada nekoć najvećoj luci Ugarskog kraljestva (Austro-ugarska) čiji je gradski grb kao izdvojeno tijelo bilo na državnom grbu.
Nažalost, u Rijeci je transformacija Starog grada krenula iz brutalne negacije prošlosti i završila je s tragičnom negacijom budućnosti kakvu imamo danas! Ovakav riječki Stari grad urbanističko je ruglo, prepuno odbojnih detalja, uzaludnih trgova, porušene povijesti, slijepih fasada te jednog tupog beznađa u vođenju grada.
Vrhunac nakaradnosti nesumnjivo je prostor parkirališta ispod zgrade Hrvatskog zavoda mirovinskog osiguranja (arhitekta Josipa Uhlika iz 1959. godine) , bezlične građevine sagrađena s nikakvom idejom da se barem malo uklopi , idejom negacije dvije tisuće godina trajanja grada danas izgleda kao ratna zona. Koliko loše arhitekture može oživotvoriti na tako malo prostora ?!
Pogledajte koliko im znače riječki simboli , odnos prema Gradskoj uri , dvoglavlom orlu, riječkoj trobojnici, zastavi (istu sa fotografije možete nabaviti na našem webshopu) , lansirnoj rampi za torpedo, gradskom bedemu… stalno ih se mora na nešto tjerat a kako se ponašaju premaju titovom brodu Galeb ? Upravo kako se ponašaju prema našoj baštini, tako se treba ponašat i prema njima.
Teatro Fenice i sl. građevine nećemo niti spominjat kao niti važne obljetnice grada. BAKAR je povodom 240. obljetnice proglašenja slobodnog kraljevskog grada Bakra svečano otkrio spomenik replike Povelje Marije Terezije, na prostoru Jaza a Riječani ?
Spomenute identitete ne obnavljamo radi turista , nego radi sebe samih. Upravo to Riječanima i nedostaje. Mnogi se protive aslimiliranju i nikad neće prihvatit riječke vrijednosti. Vidimo to i po govoru. Da nema volje niti želje sve te godine naučit. Za ostale je potrebna edukacija lokalnog stanovništva i kontruktivne kritike su potrebne da grad ide boljim smjerom. Ne pretvarajmo se da gradonačelnik ili politička stranka koja drma gradom 35 godina, kriva za takvo stanje.
Gradska vlast je samo ogledalo, Riječana koji žive u njemu. A o pasivizmu nećemoi niti pričat jer ako te boli briga što se dešava u gradu koji živiš i nemaš nikakvih emocija i nisi dokazao to svojim djelima da nam naše mjesto bude bolje, onda i nisi nikakav Riječanin nit Fiuman.
Rušenje Starog grada. Samo sreća spasila je najstariji spomenik u Rijeci. Štemala, proširila su se vrata da bio kamion mogao ulazit !!! A i Tarsatički principij je dobrim dijelom uništen zbog postolja od dizalice !!
U Rijeci , Rimska vrata (Arco romano) za kojeg kažu da je najstariji, preživjeli spomenik je već godinama zaboravljen u skeli i bez radnika. Obnovu vode Gradska uprava ,odjela za kulturu i riječki konzervatori, odnosno Hrvatski restauratorski odjel.
Rušenje Starog grada da bi se napravilo mjesta za nove građevine. Valjda jedini grad na Jadranu koji je to napravio. Datiranje fotografije možemo odrediti prema zgradi Hrvatskog zavoda mirovinskog osiguranja (arhitekta Josipa Uhlika iz 1959. godine).