14.11.1974. Riječani su dobili novu robnu kuću Rijeka, jednu od najvećih i najsuvremenijih robnih kuća na Balkanu. Na dan otvorenja nagrnulo je 30 000 posjetitelja. Jedni su je oduševljeno hvalili, druge je smetao industrijski izgled (uspoređivali su je s kontejnerom), a treće je zanimalo hoće li se arhitekti zbog toga promašaja naprosto – ubiti! Za Robnu kuću Ri (isprva – Rijeka) govorilo se da je “jedna od najvećih u Jugoslaviji”. Prethodna urbanistička odluka, mimo Kučanove volje i mogućnosti izbora, omogućila je da robna kuća premosti najprometniju ulicu u strogom centru i poveže dva nasuprotna bloka između Korza i luke. Danas je RK RI u vlasništvu kralja Korza (AMEC RIJEKATEKSTIL d. o. o.).
1977. robna kuća RIJEKA. Objekat koji je među prvima imao vješanu metalnu rešetkastu fasadu.
Mnogim će Riječanima na ovo izvirit emocije.
Rijeka je 14.11.1974. dobila prvi, pravi trgovački centar.
RK RIJEKA
Na 12 000 m2 prodajnog i ugostiteljskog prostora.
50 000 artikala iz Jugoslavije i inozemstva.
500 zaposlenih
Kuća udružene riječke trgovine. RIJEKATEKSTILA, DUHANA, PALTKA, PEKA, NAPRETKA, DRVA, BRODOMATERIJALA, AUTOMOTORA, ELEKTROMATERIJALA, PARKOVA I NASADA.
Dnevno se izdavalo 10 000 -15 000 – računa !
Kultna terasa. Kavana Robne kuće Ri, jedne od najvećih trgovačkih centara na Balkanu, s pogledom na luku i mnoštvo brodova, imala je jako važnu ulogu u odrastanju, tada jednog od najbrže rastućih gradova Jugoslavije ! Pa nije ni čudno da je na tom mjestu, 1987. osnovana i navijačka skupina Armada.
FOTOGRAFIJA NAŠEG ČITATELJA (Albert)- Na terasi robne kuće RI. Moja mama i teta sredinom 80-ih.
KOMENTAR NAŠEG ČITATELJA (Primož ) – Nisam iz Rijeke nego iz Bistrice. Sjećam se kao klinac kako smo uvijek kad nas je majka trebala obući išli u RI po malo bolju robu…još uvijek imam RI i cijelu Rijeku u srcu..
FOTOGRAFIJA NAŠE ČITATELJICE (Rajna) – RK RI imala je čak i vanjske pokretne stepenice, za koju kažu da su bile prve ili među prvima na ovim prostorima.
TIJEK IZGRADNJE
Korzo prije izgradnje RK RI. Područje koje je oštećeno u Drugom svjetskom ratu.
Lunapark na korzu. Muzika, šećerna vuna, vrtuljak (rìnglšpīl njem.)…
Arhitekt je bio Ninoslav Kučan (Breza, BIH) koji je tada bio zaposlen u legendarnom Rijekaprojektu, još danas na Campettu djeluje ta firma. Fotografija : Elena Kubaša
Kučan 1969. godine dolazi u Rijeku. Dolaskom u Rijeku počinje njegov veliki kreativni uspon.Ondje se zapošljava u Rijekaprojektu, gdje postaje pročelnikom Odjela za arhitekturu i urbanizam. Vrlo brzo Kućan u Rijeci, postaje jedan od vodećih arhitekata.
Izvođač
GP Primorje – Rijeka
Šef gradilišta : Vlado Kosanović
Teh.voditelj : Vinko Mance
Teh.dokument.: Marica Šonje
Izgradnja najmodernije robne kuća na ovim prostorima bila je ispred svojeg vremena i izgradnje trgovačkih centara.
Montaža betonskih fasadnih elemenata. Zanimljivo u marketinškom smislu ima sve najmodernije obrasce. Naime RK Korzo izgrađena samo godinu dana ranije, nije smetala da se izgradi još veća i jača robna kuća nasuprot nje. U današnjem svijetu trgovačkih lanaca, koji niču kao gljive poslije kiše, to je normalno da bude nekoliko različitih trgovačkih lanaca na jednom mjestu jer svaka privlači svoju vrstu kupaca i od toga svi imaju koristi. I cijela robna kuća građena je bez PROZORA ! Preteča marketinga. Trgovački centar bez prozora, pravo je mjesto da kupac izgubi pojam o vremenu i da se što više kupac zadrži.
I za kraj bilo bi lijepo da prošetate pola sata od prizemlja do četvrtog kata (gdje je uredan i prostran toalet na koji su se neki žalili),vjerujem da biste našli za sebe i svoje bližnje više nego što mislite, dobro nam došli!
FOTOGALERIJA
Ako želite još ovakvih zanimljivih tekstova, donirajte ili se učlanite, te tako pružite podršku i poticaj da nastavimo i dalje, jer portal nema nikakva primanja a iziskuje mnogo privatnog vremena.