Članak je pisan 2015., ažuriran je 28.04 2018., 10.8.2019. 24.03.2022., te 23.4.2023. !
Dodano je ograničenje brzine, nove lokacije kamere , učinak postavljanja fiksnih kamera.
Ministarstvo unutarnjih poslova kupilo je 15 radarskih uređaja za mjerenje brzine s ugrađenim sustavom za automatsko prepoznavanje registarskih pločica (ANPR). Kamere će biti u funkciji 24 sata dnevno, a bit će postavljene na zagrebačkim, osječkim i riječkim prometnicama. Za nabavu uređaja izdvojeno je 4,68 milijuna kuna iz sredstava Nacionalnog programa za sigurnost prometa na cestama.
Na širem riječkom području bit će postavljeno 5 nadzornih kamera koje će se rotirati po potrebi na 10 lokacija , kućišta su već postavljena. Oprema za nadzor brizne i čitanje registarskih oznaka postavljena je uglavnom na stupovima javne rasvjete i to u ormarićima otpornima na metke, vodu, prašinu i temperaturu od -20 do 60 stupnjeva. Vrata ormarića moraju imati protuprovalnu bravu.
Opremom koju nabavlja policija bit će nadzirana brzina vozila u najmanje dva vozna traka i u oba smjera, a minimalni raspon mjerenja brzine je od 30 do 250 kilometara na sat. U svakom ormariću bit će ugrađena oprema za bežičnu komunikaciju s računalnom mrežom Ministarstva unutarnjih poslova.
Za normalne i savjesne vozače, kamere za nadzor brzine, neće predstavljati nikakvu novost ako su i dosad poštovali prometne znakove. Predstoji nam vidjeti i riječke rekorde, rekorde pomahnitalih vozača kojih će svakako biti, one koje vole potegnuti preko 200 km/h. Takvima će ugrožavanje ne samo sebe nego i drugih u prometu novčane kazne lijepo “sjesti”.
Kada kamera snimi neki prekršaj, na slici su kompletni podaci o mjestu, vremenu i registraciji vozila u prekršaju. Potom postaja prometne policije vlasniku kući šalje obavijest o prekršaju te ga se upućuje na obvezu davanja podataka tko je u upravljao njegovim vozilom. To je dužan napraviti u roku od osam dana, nakon čega se izdaje obvezni prekršajni nalog ili optužni prijedlog prekršajnom sudu.
Kazne su u rasponu od minimalnih 300 kuna do maksimalnih 15.000 kuna kako je regulirano Zakonom o sigurnosti prometa na cestama.
U ovoj godini dok se sustav ne uhoda, ne treba očekivati neke bitnije pomake u smanjenju broja prometnih prekršaja. No 2016. godina, svakako bi trebala donijeti vidljive rezultate. Po nekim računicama u ranijem napravljenom pilot projektu, kamere za nadzor brzine na nekim dionicama mogu donijet 30 % manje prometnih prekrašaja ali i ono najvažnije broj ozljeđnih može pasti za više od 50 % a teško ozljeđenih za čak 80 %.
Kako je vrijeme prolazilo policija je na cestama s kamerama samo bilježila pad broja nesreća, a time i stradavanja ljudi.
Sve je to pokazatelj da kamere imaju svoju svrhu. Postavljene su točno na lokacijama koje su se pokazale kao ugrožene, a doprinjele su da se broj stradavanja smanji. Za očekivat je tako da bude i na riječkom području.
Snimajući za ovaj prilog zatekli smo radnike u Zvonimirovoj, koji su izvođači radova. Kućišta za kamere su postavljene no ne i struja. Do kraja mjeseca srpnja bi trebale profunkcionirati. Na naš upit jednom od radnika da li će policija kažnjavati baš svako prekoračenje brzine, dobili smo odgovor da neće, da su kamere tu postavljene za one najekstremnije slučajeve, dakle one koji su debelo prekršili ograničenje no PU -PG nam govori drugačije, odnosno kako i treba biti po zakonu.
2015. U Zvonimirovoj uslikali smo postavljanje kamere za nadzor brzine.
Znajući da na cesti u naselju vozač se ne smije vozilom kretati brzinom većom od 50 km , upitali smo PU primosko -goranske kolika će biti tolerancija na novim uredajima za nadzor brzine na riječkom području ako vozač vozi 60 km/h na takvim područjima. Odgovor prenosimo u cijelosti.
Poštovani,
nastavno na upit o toleranciji kod mjerenja brzine, obavještavamo Vas da, sukladno članku 6. stavku 2. Pravilnika o mjeriteljskim zahtjevima za mjerila brzine vozila u cestovnome prometu („Narodne novine“ broj 38/01, 43/01 I 19/02), sigurnosna razlika kod mjerenja brzine za brzine do 100 km/h iznosi 10 km/h, a za brzine veće od 100 km/h iznosi 10 % izmjerene brzine. U Vašem primjeru, vozaču koji se kreće brzinom od 60 km/h uzima se sigurnosna razlika od 10 km/h što iznosi 50 km/h, dakle vozač ne čini prekršaj ako je ograničenje brzine 50 km/h.
S poštovanjem,
POLICIJSKA UPRAVA PRIMORSKO-GORANSKA
Ured načelnika Policijske uprave
05.07.2015.
Zapisat ćemo ovdje i službene statističke podatke o ukupnom broju prometnih nesreća za 2014.-2017. godinu na području Rijeke.
2014.
broj prometnih nesreća 2 034
broj poginulih 13
broj ozljeđenih osoba 516
broj prometnih nesreća s materijalnom štetom 1505
Od ukupnih 48 551 prometnih prekršaja najviše kazni u našem kraju plaćamo upravo za nepropisnu brzinu (15 140) .
2015. UPDATE
broj prometnih nesreća 1 738
broj poginulih 7
broj ozljeđenih osoba 422
broj prometnih nesreća s materijalnom štetom 1309
Od ukupnih 60 774 prometnih prekršaja najviše kazni u našem kraju plaćamo upravo za nepropisnu brzinu (20 541) .
2016. UPDATE
broj prometnih nesreća 1 739
broj poginulih 10
broj ozljeđenih osoba 402
broj prometnih nesreća s materijalnom štetom 1327
Od ukupnih 68 073 prometnih prekršaja najviše kazni u našem kraju plaćamo upravo za nepropisnu brzinu (23 641) .
2017. UPDATE
broj prometnih nesreća 1 901
broj poginulih 15
broj ozljeđenih osoba 386
broj prometnih nesreća s materijalnom štetom 1500
Od ukupnih 66 673 prometnih prekršaja najviše kazni u našem kraju plaćamo upravo za nepropisnu brzinu (33 380) .
UPDATE REZIME 2018 – Od postavljanja fiksnih kamera na području Rijeke (2015.) postignut je blagi pad prometnih nesreća , no zato je više od 100 posto povećan broj utvrđenih prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine, odnosno punjenja državnog proračuna . Neslavni rekorder po suludo brzoj vožnji i dalje ostaje vozilo stranih registarskih tablica, koje je uhvaćeno pri brzini od 214 kilometara na sat na lokaciji kod portala tunela Škurinje na riječkoj obilaznici. Evidentiran je bitno veći broj prekršaja tijekom ljetne sezone kada je najčešće riječ o turistima i vozilima stranih registarskih tablica, odnosno vozačima, koji za razliku od lokalnog stanovništva, nisu upoznati s lokacijama na kojima radari kontroliraju brzinu. Mnogi Riječani ipak bolje znaju gdje se radari nalaze te je uputno smanjiti brzinu kretanja vozila.
Prometna policija je skinula kutiju u kojoj se nalazi radar na lokaciji u Zvonimirovoj ulici, kao i kutiju na čvoru Draga na riječkoj obilaznici. Oba radara planiraju se izmjestiti, jedan na područje Policijske uprave Crikvenica, i to na dionicu jadranske magistrale između Jadranova i Crikvenice, dok bi drugi radar trebao biti instaliran na Krku, točnije na državnoj cesti 102, tzv. krčkoj magistrali. MIT ili ne , Kukuljanovo da ima kameru? Već duže vrijeme neki pojedinci navode da na Kukuljanovu postoji kamera koja mjeri brzinu. Ne , u trenuku ovog pisanje ne postoji . No, u budućnosti možda hoće jer je ta lokacija pravi “rudnik ” . Industrijskom zonom prođe oko 10 000 automobila dnevno.
Cijena pojedinog uređaja stoji 300 tisuća kuna, a ormarića 45.000 kuna
GRAD RIJEKA
Sve lokacije na kojima su policijske prometne kamere za nadzor brzine na području Grada Rijeke.
1.) Rujevica , iznad kampa HNK Rijeka (nova dionica D427 Rujevica – odlagalište otpada Marišćina ) uz CRODUX benzinsku . OGRANIČENJE 60 KM/H !
2022. Primjer kazne u stvarnosti – instalirana kamera GATSO RS-GS 11 mjeri obje trake . Ukoliko idete npr.103 km/h bit će umanjena za sigurnosnu razliku na 92 km/h, čime je dopuštena brzina kretanja prekoračena za 32 km/h. Kazna je 2000 kn !! Ukoliko se plati u roku od 3 dana je 1000 kn.
2.) Kantrida – Liburnijska ulica ispod željezničkog nadvožnjaka. Pomaknut desetak metara ispred , kod autobusne čekaonice sjevernog ulaza u 3.maja OGRANIČENJE 50 KM/H !
3.) Mlaka, Zvonimirova odmah ispod Novog lista uz benzinsku postaju. OGRANIČENJE 50 KM/H !
4.) Krnjevo – Nova cesta u blizini Gradske toplane. OGRANIČENJE 60 KM/H !
5.) RIJEČKA ZAOBILAZNICA – kod gradskog groblja Zamet (pješački prijelaz) . Nadgleda promet prema , čvoru Diračje , odnosno smjeru Opatije. OGRANIČENJE 90 KM/H !
6.) RIJEČKA ZAOBILAZNICA – ulaz u Tunel Škurinje 2 – nadgleda smjer kretanja iz Opatije prema Rijeci. Odmah kod trgovačkog centra Plodine (ex Tuš). OGRANIČENJE 70 KM/H !
7.) Turnić , Franje Čandeka . Kazne u pravilu stižu za oko cca 3 tjedna.
8.) Kozala, ispred “Stare škole”. OGRANIČENJE 30 KM/H !
9.) Drenova, Goranska ulica ispred OŠ Fran Franković. OGRANIČENJE 50 KM/H ! Radovi su u tijeku, znak je 30 KM/H.
10.) Pećine – ulaz u tunel Pećine. Prometna kamera postavljena je da gleda vozila iz smjera Drage. Riječ je o novoj kameri, koja se teško primjećuje i drugačijeg je dizajna. Postavljena je na idealnoj poziciji , ceste u padu. OGRANIČENJE 60 KM/H !
„Čim nema kamera za nadzor prometa, ljudi se obično vraćaju svome starom ponašanju prebrze vožnje i nepoštivanju prometnih propisa.”
11.) Vijadukt Svilno – autocesta A 6 , na samom ulazu u Grad Rijeka postavljena je prometna kamera za nadzor brzine, za sve koji dolaze iz smjera Zagreba. Pri početku padine ograničenje je 110 km/h pa treba pripaziti jer na samom vijaduktu je oštar zavoj . OGRANIČENJE 80 KM/H !
PGŽ
1.) Kostrena – naselje Doričići, blizu stadiona Pomorca. OGRANIČENJE 50 KM/H !
2.) Baška (Draga Bašćanska) , otok Krk OGRANIČENJE 40 KM/H !
3.) Jadranovo – Lukoil benzinska OGRANIČENJE 50 KM/H
4.) Opatija – Ičići iznad lučice, odnosno pokraj glavne plaže u Ičićima. Opatija je financirala postavljanje kamere. OGRANIČENJE 40 KM/H
5.) Kraljevica -Jadranska magistrala prije Petrol pumpe, postavljena kamera za nadzor brzine. Ovaj dio ravnice ima ograničenje 60 km/h
MANKUTE FIKSNE KAMERE
Pećine – na sredini tunela Pećine na cesti D-404 kod skretanja za Tower centar. OGRANIČENJE 60 KM/H ! Uklonjeno !!
Kantrida – Ljubljanska cesta za sva vozila u kretanju iz smjera Matulja prema Rijeci . OGRANIČENJE 50 KM/H ! (UKLONJENO)
Zaobilaznica – nakon izlaska iz tunela Draga, nadzor za sva vozila u smjeru kretanja od Sv. Kuzma prema Rijeci. (UKLONJENO)
Mlaka Zvonimirova odmah ispod zgrade Novog lista . (UKLONJENO)
Bakar (Kukuljanovo) UKLONJENO
Desno od ulaza u Vargon postavljena je kamera za nadzor brzine i uslikali smo kako izgleda. Prije je bio postavljen brojač automobila. Prvenstveno se želi utvrditi poštivanje ograničenja brzine na nadziranom djelu prometnice, broj vozila koja prolaze prometnicom sa raščlambom obzirom na državu i regiju registracije. Projektom se želi utvrditi koliko su ugroženi pješaci na pješačkom prijelazu u zoni nadzora, utvrditi koliko je često oduzimanje prednosti prolaska (mjesto nadzora raskrižje sa prilaznom cestom tvrtki Vargon, gdje je moguće zonu nadzora podesiti sa nadzorom obilježenog pješačkog prijelaza i spomenutog raskrižja. Temeljem dobivenih podataka od MUP-a obavit će se provjera valjanosti registracije za svako vozilo registrirano na području Hrvatske.
15.08.2024.