Rijeka je dobila novo predivno, najmodernije rodilište s pogledom na Kvarner u kojem će se štancat mali Riječani!
Današnji datum 03.04.2024. ostat će zlatnim slovima upisan u riječku povijest. Rijeka je dobila novo riječko rodilište. Projekt stoljeća. Najbolje i najmodernije koje je Rijeka ikad imala.
POVIJESNI DAN ZA RIJEČANE – Od danas mali Riječani će isključivo na istočnom dijelu Rijeke, dolazit na svijet u novom rodilištu s predivnim pogledom na naš grad i Kvarner. Sve je novo i najmodernija oprema u široj regiji . 11 soba za rađanje prilagođene su za privatnost rodilje s partnerom, svaka ima svoj sanitarni čvor. Čeka se prva beba !
Ispod zgrade je podzemna garaža na 2 etaže. Od 01.01.2024. u starom rodilištu došlo je na svijet 450 beba.
U Rijeci se svečano otvorila nova bolnica za ženu i dijete na Sušaku vrijedna 158 milijuna eura. Na 70 tisuća četvornih metara bit će na jedno mjesto preseljene pedijatrijska skrb, Klinika za ginekologiju i porodništvo, te popratni medicinski i servisni sadržaji.
Centralna bolnička zgrada broji ukupno osam etaža, od kojih su u dvjema podzemnima garaže s oko 400 parkirnih mjesta. Pored zgrade s medicinskim uslugama, izgrađen je termo-ekonomski blok s višeetažnom garažom te parkiralištem na krovu s ukupnim brojem od oko 180 parkirnih mjesta.
Zgrada je pola pod mjesnim odborom Gradom Trsatom a pola pod naseljem Gornja Vežica.
Lokacija je inače poznata po silovitoj buri. Voditelj gradilišta Krešimir Sporiš je poručio: „Fasada je proračunata na 220km/h udare sa dodatnim zaštitnim faktorima tako da 100 % smo sigurni da neće biti problema“.
U glavnoj zgradi kompleksa, onoj bolničkoj, omogućeni su vrhunski uvjeti za pružanje sofisticiranih medicinskih usluga, kao što je novoopremljeni hitni prijem za djecu i hitni prijem za žene, polikliničke ambulante, operacijske sale, rađaonice, jedinice intenzivnog liječenja, bolesničke sobe, sobe za babinjače, djecu i roditeljsku pratnju, predavaonice i prostor namijenjen odvijanju vrtićkog i školskog programa za djecu pacijente.
“Oprema koja se nalazi u novoj bolnici nema premca ni u svjetskim okvirima, što ja kao neonatologinja koja je radila u svjetskim centrima odgovorno tvrdim”, istaknula je Bilić Čače.
SPORA IZGRADNJA
Troškovi izgradnje bolnice u trenutku pokretanja radova iznosila je milijardu i 170 milijuna kuna. Pratili smo taj projekt, Nazdravljalo se 2013. , 2017. počistilo se je zemljište, 2019 krenuli su tek radovi… a kad će završiti tko zna… sve je igra politike i spretnosti kako usmjeriti kapital u naš grad.
U Rijeci je zadnja bolnica izgrađena 1932. godine, na Sušaku. Ona na Potoku , djeluje u austrougarskoj zgradi Vojne pomorske akademije iz 1857. koja nije predviđena za bolnicu.
92 godine nije se gradila niti jedna bolnica (mislimo na glavnu bolnicu) na prostoru Rijeke i PGŽ. Bilo je planova novih gradskih bolnica kroz povijest ali nije bilo naravno fin.sredstava.
Bolnica u Puli je prva zgrada neke bolnice otvorena (2022.) u Hrvatskoj u 30 godina tj.od osnutka RH !!! Koštala je oko 100 milijuna eura. Druga je u Bjelovaru (izgrađena je ali nije još opremljena iz financijskih razloga). Zapravo prva je bila ona u Mostaru (BIH). Novac je uvijek, najveći problem.
02.02.2024. Zgrada je bila predstavljena svečano javnosti. Nije poznato zašto, kad je danas 03.04.2024. počela s radom.
ZANIMLJIVOSTI
RIJEČKA RODILIŠTA – Velik broj Riječana osim u Starom riječkom rodilištu rodio se i na Sušaku .
Zapadno od Rječine se nalazila Bolnica Sv. Duha, koja se nekoliko puta seli, a od 1880. godine postoji kao samostalna ustanova s internističkim, kirurškim, psijihatrijskim, kožno-veneričkim odjelom i rodilištem, s ukupno 184 bolesnička kreveta. Riječka gradska bolnica se nalazila u tom prostoru do selidbe u zgradu bivše Vojne pomorske akademije 1933. godine. Godine 1946. se iz Kirurškog odjela izdvaja ginekologija i porodništvo i smješta u zgradu “Sanatorio Fiumano”.
STARO RIJEČKO RODILIŠTE – Podsjetimo da je to bio sanatorij koji je prenamjenjen u rodilište. U Ulici Ive Marinkovića. U taj prostor uselili su se 1946. i ostali su sve do 1985. godine kada sele u novu zgradu KBC-a, u Kliniku za ginekologiju i rađaonicu.
Rodilište je bilo smješteno na prvom katu bez lifta. Samo radi usporedbe novo rodilište ima čak 19 liftova , od kojih je jedan panoramski i povezuje unutarnji zimski vrt s prvim katom.
Ginekološko porodnička djelatnost u Rijeci se sve do 1985. godine obavljala na dva lokaliteta, razdvojena Rječinom, koja je prije II. svjetskoga rata predstavljala granicu prema Italiji. Istočno od Rječine se 1932. godine počinje gradnja bolnice na Sušaku, čije je svečano otvorenje bilo 16. prosinca 1934. godine. Banovinska bolnica kralja Aleksandra I je imala 180 bolesničkih kreveta, a 1935. godine se osniva Ginekološko-porodnički odjel. Poslije rata bolnica dobiva ime Opća bolnica “Dr.Zdravko Kučića”, a kasnije prerasta u kliničku bolnicu.
KBC Rijeka gravitiraju čak 3 županije (Primorsko-goranska, Ličko-senjska, Istarska). Rodilišta Rijeka i Sušak organizacijski i prostorno objedinjeni su 17. srpnja 1985. u sadašnjoj zgradi čime je počela suvremena povijest riječke ginekologije.
17.07.1985. Počela s radom nova Klinika za ginekologiju i porodništvo izgrađena sredstvima samodoprinosa. Prva rodilja Božica Justić iz Crikvenice rodila žensko dijete po imenu Marina.
Broj poroda u Rijeci :
1985. poroda 4000
2021. poroda 2349
2022. poroda 2130
2023. poroda 1973
Najljepše rodilište u Hrvatskoj ? Ugledni stručnjaci obišli novu riječku bolnicu: “Ovo je kompleks na svjetskoj razini” !
Glavno rodilište nakon 39 godina rada na Potoku prestaje s radom 03.04.2024. u 08 sati i seli u istočni dio Rijeke na novu lokaciju, Vjekoslava Dukića 7. Spomenimo na Potoku, djeluje od 1985. godine. U tih proteklih 39 godina, rekla je dr. Gobić, rođeno je 63.920 djece.
KBC-u Rijeka gravitira čak 600 tisuća pacijenata, što stvara ogromni pritisak na naš grad.
Ipak službeno neće biti dio mjesnog odbora Grada Trsata. Područje Trsata najstariji je dio grada Rijeke na strmoj litici iznad kanjona Rječine. Odavdje je sve počelo.
Novo rodilište se prema gradskoj upravi, nalazi službeno na Gornjoj Vežici jer je odabran novi kućni broj a to je Vjekoslava Dukića 7, kojeg nismo još imali u fondu kućnih brojeva.
USADIMO IM LJUBAV PREMA GRADU I KRAJU
Ljubav prema gradu i našem kraju počinje od malih nogu. U obitelji se prvenstveno rađaju novi riječki lokalpatrioti. Naučimo ih našu povijest i tradiciju te ono najvažnije da poštuju i cijene sebe, svoj grad i kraj te da poštuju “druge” (naravno ako ta druga strana poštuje nas) .
Mi ćemo pokušat ubrzat taj proces već spremnim novim lokalpatriotskom grafičkim setom za one najmanje mališane.
Bez novorođene djece nema ni naše riječke budućnosti.