U posjedu smo zadnjih materijala prijedloga izgleda riječke trobojnice i grba ali i dokumenata koje nisu nikad još javno objavljeni.
Podsjetimo 2016. Gradsko vijeće Grada Rijeke je politički jednoglasno (što je izrazito teško) izglasalo riječku trobojnicu i originalni riječki grb da bude službena zastava Grada Rijeke. Prijedlog odluke o izmjeni Odluke o grbu i zastavi Grada Rijeke, upućen je Ministarstvu uprave RH (HDZ) na potvrdu. Ministarstvo uprave taj je riječki prijedlog dvije godine držala u ladici da bi na kraju odbila. Što se nikad nije dogodila niti jednom gradu u Hrvatskoj osim Rijeci da se uskrati politička , demokatska odluka jednog grada. Dvolično i beozbrazno . Rijeka ima svoju stoljetnu povijest i ne treba ju izmišljat kao neki. Samo radi usporedbe povijesna zastava, trobojnica odobrena je Bakru i Senju, jer tamo vlada HDZ.
Mladen Stojić iz riječkog Heraldic art d.o.o. je broj 1 u Hrvatskoj kad su u pitanju izrada grbova. Njegovo zadnje grafičko rješenje za Grad Rijeku. Ono što je dobro, da su danas riječki grb, zastava stilski napokon osvježeni, stilizirani vremenu u kojem smo danas a ne prije 178 godina ili 365 godina. A to naše mjesto radi već 15 godina, istražuje novim podacima i promovira.
Novi list 25.03.1992. Riječki demokratki savez na čelu sa Vladimirom Smešnym kao poznavatelj riječke povijesti pokrenuli su inicijativu da Općina Rijeka prihvati riječku trobojnicu i originalni gradski grb.
Članska iz cca 1993. jednog istknutog i poznatog člana iz navijačkih krugova. RDS ili ADF je bila jaka lokalpatriotska politička riječka stranka, ušli su i u Sabor. U sabor ulaze Vladimir Bebić i Smesny, no Smesny prepušta mjesto Miri Lorger (Dalmatinska akcija). Imali 150 članova Mlade Rijeke , podmladak Rids-a. Kantrida je bila puna upravo njihovih ručno šivanih riječkih trobojnica, zastava. No raspala se 1996. zbog pojedinaca, koji su vukli svatko na svoju stranu i mnogih krivih poteza.
28.11. 1994. Mladen Stojić neka od brojnih rješenja. Nekih 15 godina poslije i razvojem interneta bit će to prvi grb koji se masovno koristio među Riječanima i popularizirao riječki identitet.
27.05.2020. Grad Rijeka izglasao je povratak riječke trobojnice, nakon 30 godina ignoriranja od strane države (političke igre kažnjavanje Rijeke) , 4 godine čekanja odgovora jednom gradu , 4 puta izglasana ili pokušaja u gradskom vijeću da bude službena (1991,1992,1998,2016 JEDNOGLASNO). Prihvaćen je prijedlog Liste za Rijeku da riječka povijesna trobojnica bude svečana zastava Grada Rijeke kad već ne može biti glavna, te su tako Riječani spretno zaobišli propise države i ostvarili pravo na svoju vlastitu zastavu.
Nažalost, Lista za Rijeku je ispala 2021. na lokalnim izborima, tako da se sljedećih 4 godine, trenutno nema više tko borit za riječki identitet i nove projekte, inicijative. Riječani su dali priliku strankama iz Zagreba, tipa “Možemo”. A vidjeli smo već na primjeru novog riječkog stadiona kako riječki dišu, kad su glasali protiv. Mislit da će se riječki identitet sam održavat je prijevara. Za to treba reakcija a ne pasivnost.