Na forumu Lokalpatrioti Rijeka koji djeluje od 2009., u našoj rubrici Pitanja i odgovori, član Papalina uz pomoć ostalih kolega, otkrio je lokaciju ove povijesne antifašističke fotografije u Rijeci. Nakon 4 godine traženja, napokon je otkrivena. Na mnoga takva pitanja, za odgovor jednostavno je potrebno vrijeme i procesuiranje novih saznanja.
FANTASTIČNA fotografija žene koja je najvjerojatnije i zalijepila plakat a ispod rukom ispisano Fiume 1945. Za veću fotografiju kliknut na nju. Fotografiju je pronašao Antikvarijat Mali neboder u Rijeci. Samo 4 dana poslije oslobođenja Rijeke, 7. svibnja 1945. godine njemačka vojska potpisala je kapitulaciju, čime je završen Drugi svjetski rat u Europi. Plakat počinje ” NJEMAČKA JE BEZUSLOVNO KAPITULIRALA”, Jutros 7.svibnja 1945., spominju se Alfred Jodl, Dwight David Eisenhower (Ajzenhauer) a završava SMRT FAŠIZMU SLOBODA NARODU !
Lokacija fotografije je Bulevard, Derenčinova 1, kantun na križanju Gimnazijsih stuba i Derenčinove ulice a iznad je Prva sušačka hrvatska gimnazija.
NJEMAČKA JE BEZUSLOVNO KAPITULIRALA
Potpisivanje je obavljeno u francuskom gradu Reimsu, inače tradicijskom mjestu krunidbe francuskih kraljeva. U ime Njemačke svoj je potpis stavio general-pukovnik Alfred Jodl, šef operativnog stožera vrhovnog zapovjedništva oružanih snaga (Oberkommando der Wehrmacht – OKW) i Dwight David Eisenhower američki general, zapovjednik svih savezničkih snaga u Europi te pokretač normandijskog desanta – jednu od najsloženijih ratnih operacija u povijesti. Invazija na Normandiju, poznata i kao Operacija Overlord, još je i dalje najveća pomorska invazija u povijesti.
Alfred Jodl osuđen je po svim točkama optužnice, te osuđen na smrt vješanjem (16.10.1946.).
Dwight David Eisenhower postao je predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (1953.-1961.)
03.05.1945. slavi se kao Dan oslobođenja Rijeke od nacifašističke okupacije !
Naime Rijeka je tada nakon teških borbi koje su trajale od 16. travnja do 3. svibnja 1945. oslobođena.
U šumovitim područjima oko grada i u gradu vodile su se žestoke i krvave bitke i u njoj je život izgubilo oko 2800 pripadnika 4. jugoslavenske armije.
Dan oslobođenja Rijeke slavi se u spomen na 3. svibnja 1945. kada je odlaskom posljednjega neprijateljskog vojnika taj grad vraćen matici domovini i izbrisana umjetno stvorena granica na Rječini. Nakon talijanske kapitulacije 1943. godine Rijeku i Sušak okupiraju Nijemci i drže do 3. svibnja 1945. kad su oba grada oslobođena.
Rijeka je konačno oslobođena 3. svibnja, a potpuna predaja njemačke vojske koja se povukla iz Rijeke rušeći sve iza sebe, uslijedila je 7. svibnja kod Ilirske Bistrice. Nakon teških borbi, oko 13 sati oslobođen je grad Rijeka. Navečer je grad bio oblijepljen plakatima na hrvatskom i talijanskom (mada uglavnom hrvatskom) jeziku o bratstvu i jedinstvu jugoslavenskih i talijanskog naroda te o pripojenju Rijeke Hrvatskoj i Jugoslavenskoj federaciji.
Prostor Hrvatske oslobođen je od njemačkih okupatora i njihovih domaćih saveznika, ustaša i četnika koji su provodili politku etničkog čišćenja.
U Drugome svjetskom ratu poginulo je preko 60 milijuna vojnika i civila, a materijalna je šteta bila golema. Strahote rata povećalo je planirano nacističko ubijanje Židova i Roma te mnogih pripadnika slavenskih naroda.
Rijeka i naš kraj se tako i danas bori protiv zaborava i modernog javnog fašizma koji svako malo proviri iz kakve rupe i prijeti novim stradanjima, ponižavanjima, progonima zbog drugačijeg izgleda, govora, „krivog“ porijekla, vjere ili seksualne orijentacije. Imamo priliku vdijeti da i današnja Hrvatska uporno nastoji zaboraviti ono što se dogodilo, zatvara oči pred rastućim fašizmom i ne želi ni čuti, ni shvatiti riječi Prima Levija, jednoga od preživjelih iz Auschwitza: “Dogodilo se, a to znači da se opet može dogoditi. Bilo gdje!”.