Malo i zelenih tema ! Znamo da bi pojedinci odrezali u gradu sva stabla, koja im imalo smetaju. Ili im smetaju plodovi koje puštaju ili bi sjekli nedužne topole jer im izaziva alergiju! Jer tobože u njihovim letećim plodovima omotanim tzv. kunadrom, koja im i omogućuje duži ostanak u zraku i prelazak većih udaljenosti,ima alergena. No tamo nema polena! Ako nema polena, takva tvorba ne može biti opasna alergičnima na pelud. Ali znanje treba imat.
Ovom našom prvom objavom na portalu, želimo započet podizanje ekološke svijesti, koja je u našem gradu i kraju tek u počecima ili vrlo niska jer naprosto nije postojala do sad nikakva udruga koja bi radila na tom vrlo važnom planu. Zahvaljujući Facebook stranici Zaštita drveća u Rijeci, Rijeka i naš kraj su na pravom putu. Zaista ih je lijepo čitat. Zasad je nedavno došla do brojke od 1000 članova, iako već djeluju nekoliko godina, to je samo dokaz koliko je teško prodrijet u svijest pojedinca i koliko im na tablici vrijednosti, zauzima očuvanje i zaštita prirode.
Podizanje svijesti o okolišu i prirodi kod pojedinaca, najveći je korak u pružanju čišćeg svijeta pogodnijeg za život svim ljudima. Za stjecanje te svijesti iznimno je važno poznavati prirodu i okoliš, poduzimati pojedinačne akcije za zaštitu tih područja te osvještavati druge pojedince o ovoj problematici.
Natjecanjem Hrvatsko stablo godine nastoji se istaknuti značenje što ga u prirodnoj i kulturnoj baštini imaju stara stabla, koja zaslužuju našu brigu i zaštitu. U središtu nisu samo ljepota, veličina ili starost određenog stabla, već i priča o njemu i njegovoj povezanosti s lokalnom zajednicom i ljudima.
Izabrano Hrvatsko stablo 2023. godine
Murva pobjednica, iz Nacionalnog parka Krka
Početak natjecanja za Hrvatsko stablo 2023. godine otvoren je 1. rujna u ponoć. Cilj natjecanja Stablo godine (Tree of the year) promocija je bioraznolikosti i prirodnih bogatstava diljem Europe. Natjecanjem se nastoje promicati pojedinačna stabla i njihovo značenje u prirodnoj i kulturnoj baštini ljudi koji o njima skrbe.
Pobjednik ovog natjecanja predstavlja boje Hrvatske na izboru za Europsko stablo, a pobjednik natjecanja Europsko stablo godine simbolično se proglašava ususret Svjetskom danu šuma 21. ožujka svake godine. Ceremonija proglašenja tradicionalno se održava svake godine u Bruxellesu, uživo u Europskom parlamentu.
Ove godine u gustom finalu borili su se Murva na Skradinskom buku i Sestrica iz Mikluševaca ( crna topola ), a pobijedila je Murva sa 653 glasa publike. – više na linku :
Jako smo počašćeni time što smo imali priliku da Zelena dama Nacionalnog parka Krka, predivna murva na Skradinskom buku, bude proglašena Hrvatskim stablom godine u 2023. Ova iznimna murva postala je ne samo simbol našega Parka, nego i dugogodišnjeg očuvanja prirode i njezine neprocjenjive vrijednosti. Ova pobjeda rezultat je suradnje, truda i strasti svih onih koji prepoznaju važnost očuvanja prirodnih resursa. Želimo izraziti duboku zahvalnost svim glasačima koji su podržali našu Zelenu damu i pridružili se našem nastojanju za očuvanjem prirode – kazala je za HRT ravnateljica Javne ustanove Nacionalni park Krka Nella Slavica.
Tako će naša murva 2024. godine stati uz bok sa Običnom kruškom iz Klerkena iz Belgije, platanom iz Bugarske , Markizovovim hrastom iz Nizozemske, Stablom kruške u Drásovu iz Češke Republike;
Crvenolisnom bukvom iz Estonije, Žalosnom bukvom s planine Cassel iz Francuske, Plataninom „most“ iz Mađarske , Sēja hrastom iz Latvije, Divovskim fikusom Botaničkog vrta u Palermu iz Italije, Hrastom Fabrykant iz Poljske , Eukaliptusom iz Contigea iz Portugala ,Kolonijom stabala jabuka iz Krolevtsija iz Ukrajine, Hrastom lužnjakom – zmajevivm hrastom iz Slovačke, Španjolskim hrastom San Roquea iz Španjolske te Tisaom opatije Waverley Abbey iz Ujedinjenog Kraljevstva. – više na linku .
Mislimo napraviti i članak u kojem ćemo Vam pokazati sve kandidate, ukoliko Vas ta tema zanima.
Želimo ovoj našoj murvi puno sreće u natjecanju, ali ono što je najbitnije je da taj projekt naglašava važnost starih stabala u prirodnoj i kulturnoj baštini, te za razliku od ostalih natjecanja, nastoji se pronaći i promovirati stabla ukorijenjena u život i rad ljudi, koja svojom pričom svjedoče o prošlosti i suživotu s ljudima. To i čini od 2011. godine kada je održano prvo takvo natjecanje, inspirirano je popularnim festivalom Stabla godine, koji već dugi niz godina u Češkoj Republici organizira Češka udruga za zaštitu okoliša.
Također, sretni smo da je odabrana upravo murva jer je ta vrsta izložena sve većem progonu zbog svojih plodova koji ” prljaju” aute pa je tako većina murva u Rijeci uklonjena, što je smiješno s obzirom da imamo cijeli kvart nazvan po toj vrsti. Nadamo se da će se taj negativan trend zaustaviti i da će murve biti sigurne.
Nažalost, nismo ni ove godine imali kandidata iz našega grada, ili županije. Čudno s obzirom kako lijepe frizure imaju naše krošnje i kako su nam predivni indijski jorgovani
No šalu na stranu, u Rijeci ima predivnih stabala koja stvarno uljepšavaju vizuru. Nažalost, neki simboli grada su uklonjeni – poput stare platane obrasle glicinijom na semaforu preko puta Jelačića, ili dupli bor ispred Rektorata…
Zato Vas ovim putem želimo upitati i inzistiramo da se priključite raspravi, koja su po Vama najljepša stabla Rijeke? Koji su to kandidati koji bi bili vrijedni ovakvog natjecanja, ili koja su Vam posebno prirasla srcu ( iz bilo kojeg razloga ). Pišite nam u komentare i ostavite opise stabala , ili još bolje, fotke ako ih imate. Ne morate se zadržati samo na našem gradu, pa čak ni na državi, slobodno spomenite svako stablo koje Vam padne na um. Mi ćemo otvoriti raspravu sa prekrasnim stablom ginka na Školjiću koji svaku jesen ostavlja bez daha ( molimo Vas, gradski oci, nemojte mu uništiti krošnju .
Ginko na Školjiću
Jeste li znali da stablo ginka , kao vrsta, postoji još od doba dinosaura i da su se oni hranili njegovim lišćem? Ginko biloba jedini je predstavnik porodice Ginkoaceae koji je opstao još iz doba mezozoika, kada su njegovi srodnici nastanjivali naš planet te se često i spominje kao ”živi fosil”. Još jedan razlog da ga jako, jako čuvamo !
Objava je nastala u suradnji sa stranicom Zaštita drveća u Rijeci . – To je kako kažu prva grupa za pokušaj zaštite stabala na javnoj površini u Gradu Rijeci. Nažalost nije registrirana još kao udruga. Udruge ovakvog tipa, potrebne su našem gradu i kraju.