U osnovnoj školi, djeca na geografiji uče, da Rijeka koja je poznata po svojoj specifičnoj klimi i obilnim padalinama, ne postoji. Fotografije nam je poslao pratitelj naše stranice s komentarom.
Da li ste znali? Predmet je geografija. 6.razred. Rijeka koja je poznata po obilnim oborinama ne postoji. Nema je u Hrvatskoj. Udžbenik se zove “Moja zemlja 2“ , odobren od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.
U udžbeniku su kao najkišovitija mjesta navedena Pula (873 mm) , Zagreb (870 mm), Osijek (706 mm), Ogulin (1532 mm), Zavižan 1898,8 mm, Split 828 mm, Vela Luka (904 mm).
Autori udžbenika. Neki učitelji geografije primjerice iz Pule i Gospića su nagrađivani .
Samo brzom provjerom na stranicama DHMZ-a za 2023. , Rijeka je sa svojih 2 216,1 mm padalina najkišovitiji grad od svih spomenutih ! Važno je spomenuti da je nadmorska visina mjerne stanice na Kozali 120 m. Rijeka zbog svojeg specifičnog geografskog položaja, zaljeva, okružena planinskim masivima, često bude i najkišovitiji grad na svijetu. Zadnji put 29.9.2022.
Mjeriti se s Rijekom po količini padalina, jedino može Zavižan, planinski vrh na 1676 metara nadmorske visine. No opet ta 2 mjesta se ne mogu uspoređivati. Centar Rijeke koji je doslovno na 1 m nadmorske visine i umjerenom toplom i vlažnom klimom s planinskom klimom Zavižana. I još kad znamo da porastom nadmorske visine dolazi do opadanja temperature, u prosjeku svakih 100 metara za 0,5 do 0,7° C. S porastom nadmorske visine povećava se i količina oborina, ali do neke određene granice.
Autori ovog školskog udžbenika bi trebali pročitati ovaj članak, pa neće drugi put izostavit izrazito specifičnu klimu Rijeke, kad su u pitanju padaline, koje su jedan od identiteta i zaštitnih znakova koji tvore “Grad koji teče”.