Na ledenom maršu te noći 1944. bilo je oko 680 boraca !!!
26 ljudi iz našeg kraja smrznulo se u borbi protiv okupatora. Snažna zima i mećeva lomila je grane kao šibice i oduzimala živote.
Skica marša 2.brigade 13.promorsko-goranske divizije.
Brigada se maršem trebala probiti s područja Drežnice preko Jasenka na područje Mrkoplja putem dugim oko 52 kilometra. Tijekom noći u nevremenu i pri ekstremno niskoj temperaturi uglavnom na području Matić-poljane smrtno je nastradalo 26 partizana, a njih 150 ostalo je s trajnim posljedicama od promrzavanja. Priča se da ih se posmrzavalo znatno više. Zanimljivo – Viktor Bubanj je sa mjesta komandanta brigade maknut nekoliko tjedana nakon ovog marša – bio je zapovjednik od 15. 3. 1943. do 5. 3. 1944.
Matić Poljana , mjesto gdje se je smrznulo 26 partizana (54 km od Rijeke). 05.04.2019.
Matić poljana je spomen područje na kojem se nalazi 26 kamena, rad arhitekta Zdenka Sile, koji simboliziraju tragičnu smrt 26-torice smrznutih partizana Druge brigade 13. Primorsko-goranske divizije, koji su stradali u maršu 19-tog na 20-tog veljače 1944. godine, probijajući se iz Jasenka prema Mrkoplju. Zdenko Sila arhitekt ovog remek djela radio je i umro u našem gradu 1997.
Svakako naša preporuka je da obiđete Matić poljanu i Bjelolasicu – vrh Kula 1534m koja spada pod općinu Mrkopalj u Gorskom kotaru , najvećeg vrha u našem kraju Primorsko goranskoj županiji.
Preporuka svima koji vole prirodu da posjete obavezno ovaj dio našeg kraja.
Važna obljetnica koja je prošla nezapaženo u medijima našeg kraja. Oslanjajući se na Wikipediju koja ima krive podatke datuma pogibelji partizana u Gorskom kotaru, obljetnica za “Matić poljanu i 26 smrznutih partizana se lako može zaboravit, što je još jedan razlog da napravimo online bazu svih važnijih događaja i za naš riječki kraj kao što imamo za Rijeku. Oni su se pozvali na neki portal o prirodnim ljepotama GK pa je jedan od razloga da mi koji smo stručniji, koji smo ovakve teme na stotine obradili to bolje i napravimo, nego da nam “tuđinci” pišu povijest.
PREŽIVJELI
FRANJO JELUŠIĆ (101.godina javljaju nam da je još uvijek živ ) Šmričanin koji je preživio ledeni marš partizana s Matić poljane: ‘Preživjeli smo pravi pakao… Ništa nije davalo da idemo u smrt. Kad smo krenuli bio je lijep sunčan dan, mogao si se kupat. No onda nas je u Matić poljani dočekao nevrijeme. Nitko nije nikome pomagao. Nijemci su čuli za nas, no zbog dubokog snijega nije bilo konkretnih akcija. Nijemci su bili sila , bili su dobro naoružani. Topovima iz Senja su precizno gađali naše položaje. Bili su jaki. Spomeno je četnike na Lošinju i ustaše kod “Krivog puta” (tu je rođen otac od Ante Pavelića) blizu Senja . Završio je u Ljubljani. Tu su mu nudili tuđu imovinu (kuću,imanje) u agrarnoj reformi. Nije to htio prihvatit, vratio se u svoj kraj. Kaže da se više ne bi borio za drugog. Ako ratuješ, ratuješ za drugoga, najmanje za sebe. Tako je to u ratu.
1926.-2022. Romano Grbac (94. GODINA) Grbac je čuvao suvenir iz njemačkog logora, vojni lončić koji mu je darovao talijanski vojnik.
Preminuo je 2022. , sudionik nesretnog proboja kroz Matić poljanu 1944. godine , Romano Grbac rođen 1926. godine. Romano Grbac je bila druga najstarija osoba u Matuljima.
Neka mu je laka zemlja i da nitko nikad više ne mora proživjeti ono što je on proživio. Dosta je ratova!
Tema će se nadopunjavat novim saznanjima.